rušení praktických škol

Je to jen pár dní, co vyšel na idnes článek pana Václava Klause ml.  zde:  http://www.novinky.cz/komentare/382441-komentar-ruseni-zvlastnich-skol-vaclav-klaus-ml.html

Dosud mi tento článek leží v žaludku jako žulový balvan, proto píši tento komentář.

Jako Sibyla zde Václav Klaus ml. dosti přesně popsal scénář nové koncepce  školství v rámci sloučení praktických a speciálních škol. Tento systém, nejen že byl funkční a perfektně rozpracovaný, ale záviděli nám jej mnohde i ve světě.

Bohužel pro některé žactvo a rodiče, se tohoto scénáře stali  součástí už nyní.

Netuším jak je to v jiných krajích, ale v našem Moravskoslezském mám informace, kde se  rodiče snažili dostat své ratolesti ze základních škol do praktických již během příprav na začátek školního roku 2015/2016.

Z pohovorů žáků však vyplynuly až zarážející skutečnosti. Vyberu kupříkladu dva, žáků 5 a 6 třídy, kteří „s nadsázkou“ téměř neuměli počítat a číst. Trvalo jim hodnou dobu, než poskládali jednotlivá slova do vět.

Co že tito žáci dělali ve třídě ZŠ? Svým chápáním nestačili rychlosti výuky, proto se ocitli v posledních lavicích, kde si jich nikdo nevšímal. A neviňme z toho učitele, nemohou se věnovat každému zvlášť.

Jak budou zvládat učivo v praktických školách žáci podle normálního vzdělávacího programu si nelze ani představit.

Něco jiného je integrace tělesně postižených žáků a ti mají většinou i maximální podporu spolužáků, ale integrace retardovaných a zaostalých je téměř zločin.

Každé vzdělávání něco stojí, jen se nemá šetřit za každou cenu a na všem, ono se nám to brzy vymstí, obzvláště na vzdělání našich potomků.

Celý systém přímo vybízí k zakládání soukromých základních nebo výběrových škol.

Vše pak povede k dalšímu sociálnímu dělení společnosti a prohlubování rozdílů, namísto stmelování.

To zase bude mediálního rozruchu a žalob nesoudných rodičů, že jejich dítko nepřijali na danou školu.

A nechci ani počítat nárůst neziskových a nevládních organizací, placených ze státního rozpočtu, které nikdy nic nevyřešily, jen se snaží parazitovat na vzniklé situaci.

PS:   jeden došlý názor čitatele –    Zrušení Praktických škol je jasným důkazem, že inteligenční vývoj obyvatelstva ČR dospěl tak vysoko, že je nepotřebujeme. U nás se prostě děti, které by potřebovaly větší péči než ty v Základních školách, nerodí.